Manuel Lenf Drenajı -MLD

Yazdır

Lenfatık  kılcal  damarların  dışını  oluşturan  hücreler  aşağıdaki  şekildeki  gibi  birbirlerinin  üstünü  örtecek  şekilde  dizilmişlerdir.Bu  hücreler küçük  bağlarla  üst  deriye tutunurlar [anchor filamentleri]

Hücreler arası sıvıda basınç arttığı durumlarda bu bağcıklar gerilir ve hücrelerin uçları kapak gibi  açılarak  büyük  moleküller damar içine  girme  fırsatı  bulurlar. Lenf ödem geliştiği zaman, bu mekanizmada aksamalar sonucu özellikle proteinin damar içine girememesi ile ödem gelişmeye başlar. Çünkü Proteinlerin su tutucu (hidrofilik) özellikleri vardır, bu da hücreler arası sıvının birikimine ve doğal olarak ödemin artmasına neden olur. Protein bakımından zengin hücreler arası sıvı, enfeksiyon için çok uygun bir ortam oluşturarak iltihaplanma riskini arttırır.

Fizyoterapide üst deriye el ile uygulanan germe teknikleri, bu bağların gerilerek doğal damar kapaklarının  açılmasına  ve  büyük  moleküllerin  damara sokulmasına  çalışılır.  (MLD manuel lenf drenajı, el ile yapılan boşaltım tekniği)

lenfodem_gelismesi

 Kılcal  damarlar  sıvı  ile  dolunca  doğal kapakcıklar  kapanır  lenf  sıvısı  bir  sonraki öntoplayıcı  damarlara itilir .Sonraki  damar  dizilerinin  kendi  kapakcıkları  vardır. Küçük  boğumcukların (lenf anjiyon)  dizilimi  şeklinde   oluşum  gösteren  bu  damarlarların  kaslarının  çalışması  lenf  ödemli  hastalarda  bozulur.Kapakcıkların  zamanla bozulup gevşemeleri  lenf sıvısının   damarlar  içindeki  hareketinin   yavaşlamasına  hatta durmasına  neden  olur. İşte  böyle  bir  bozukluk  başladığında  damarın  çalışması  korunmalıdır. Sıkı  giysiler , sıcak  uygulamalar , klasik  masaj uygulamaları ve damarın iltihaplanması  zaten  zorlanan  sistemin  iyice  bozulmasına  neden  olurlar.

Toplayıcı damarlar,  içindeki  boğumcukların  dolup  boşalması  ile  dalgalanmalar  şeklinde çalışıralar. Fizyoterapistler, damarların çalışmasına  yardım etmek  için  elleri  ile uyguladıkları  tekniklerde  damarın ritmine  uygun  bir  dış  pompa  oluşturarak  lenfanjiyomotoritesini  ( lenf damar kaslarının  hareketini)  arttırırlar. Bu tekniklerin   bir  kısmı  hastaya  öğretilerek  damar  hareketinin (lenfanjiyomotoritesini) sağlıklı   kalması  hedeflenir. (SMLD hastanın  kendisinin  uyguladığı  drenaj  teknikleri)

 

Bu damarlar  lenf sıvısını  temizlik  ve  filtrasyon  işleri   için    LENFDÜĞÜMLERİNE aktarırlar.

lenf_dugumu

 

Lenf  sıvısı  içindeki  yükleri (protein ,artık  hücreler ,hormonlar,yağ vs.)  temizlerler.Önemli  diğer  bir  görevleri de vücudumuzun savunma  sisteminin  elemanlarını yapımını  sağlamaktır. (lenfositler,monositler,plazma hücreleri)

 

Meme  kanserinde   koltuk  altı  lenf düğümlerinin , anatomik pozisyonları  ve

meme  ile özel ilişkileri  nedeni  ile TEŞHİS  VE TEDAVİ  PLANLARINDA   önemli  yerleri  vardır.

Koltuk  altı  yağ  dokusu  içinde  yerleşmişlerdir, sayıları  kişiden kişiye  değişkenlik  gösterir.

(18  ile  55 tane)

 

 

 

İletişim

Surgimed Clinic
Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza
Kat:1 No:3
Fulya - İstanbul - Türkiye
Telefon1:
0212 231 80 71
Telefon2: 0212 232 06 71
info [@] surgimedclinic.com