• +90 212 231 8071
  • +90 212 232 0671
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Gastroskopi

Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi, sindirim sisteminin ilk bölümleri olan yutak, yemek borusu, mide ve duodenumun fleksible bir teleskopla görüntülenmesi ve bu görüntülerin videoya kaydedilmesi işlemidir. Gastroskopi, kontrol ve teşhis amaçlı kullanılabileceği gibi gerek ülser gerekse varis kanamalarında acil müdahale için de çok önemli bir işlemdir.

 

Gastroskopiye Hazırlık

Midenin boş olmasını sağlamak için gastroskopiden en az 6 saat önce hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Bu hem gastroskopinin efektif yapılabilmesi için hem de işlem sırasında mide içeriğinin solunum yoluna kaçmasını engellemek içindir. Sürekli ilaç kullanmak zorundaysanız ilacınızı çok az su ile alabilirsiniz. Şeker hastasıysanız veya Coumadin, Aspirin, Coraspin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bunu işlemden önce mutlaka Dr. Mehmet Tekinel'e veya Dr. Hakan Akıncı'ya bildirmelisiniz.

Gastroskopi, kliniğimizde sedasyon (uyutularak) ile yapıldığı için işlemden sonra ertesi güne kadar araba kullanmamalı ve dikkat gerektirecek işler yapmamalısınız. Bu nedenle sizi işlemden sonra eve götürecek birisinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

 

Gastroskopi İşlemi ve Sonrası

Gastroskopi işlemi, kliniğimizin özel olarak hazırlanmış endoskopi odalarında anestezi uzmanımız ve hemşiremiz eşliğinde Dr. Mehmet Tekinel ve Dr. Hakan Akıncı tarafından yapılmaktadır. Anestezi uzmanımız, elinizin sırt tarafından ince bir damar yolu açarak sedasyonu ve 10-15 dakika süreyle uyumanızı sağlar. (Bu bir genel anestezi değildir!) İşlem sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz. İşlem süresince kalp ritminiz ve solunumunuz bir monitör aracılığıyla takip edilir. İşlem 10 dakika kadar sürer ve ardından hasta uyanma odasına alınırsınız. Burada siz tamamen kendinizi iyi hissedene kadar hemşiremiz ve doktorlarımızın kontrolünde istirahat edersiniz.

Tamamen kendinize geldikten hemen sonra (yaklaşık 15-20 dakika) içecek bir şeyler alabilirsiniz. Doktorlarımız bu sırada endoskopi bulguları ve dikkat etmeniz gereken şeyler hakkında sizi bilgilendirecektir. Endoskopi sırasında alınan test ve biyopsiler 2-3 gün içinde sonuçlanır ve sizinle hemen irtibata geçilerek gerekli önlemler bildirilir.

Kliniğimizden ayrıldığınızda sedasyonun etkisinden dolayı neler olduğunu veya neler konuşulduğunu hatırlamakta zorlanırsanız ertesi gün bizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Gastroskopiden sonra hiçbir şikayetiniz olmayacaktır. Ancak çok nadiren boğaz ağrısı, mide ağrısı ve bulantı görülebilir. Böyle bir durumda hemen Dr. Tekinel veya Dr. Akıncı'yı arayabilirsiniz.

 

Güvenlik ve Riskler

Gastroskopi deneyimli ellerde basit ve güvenilirdir. Ciddi kalp ve solunum rahatsızlığı olan hastalar yüksek risk oluştururlar. İşlem sırasında kalp ritminiz ve solunumunuz monitör ile anestezi uzmanı tarafından takip edilir. Ayrıca devamlı oksijen verilir. İzlem için tırnak ojelerinizi işlemden önce silmeniz gerekmektedir.

Endoskopi sırasında nadiren karşılaşılabilecek komplikasyonlar, verilen sedatif ilaçlara karşı oluşan reaksiyonlar veya sindirim sistemi hasarıdır.

İletişim Bilgileri

Teşvikiye, Hakkı Yeten Cd.
Aşçıoğlu Plaza,
No:17, Kat: 1 İç Kapı No: 3
34365
Şişli / İstanbul, Türkiye

Image

Please publish modules in offcanvas position.